Adres : Öğr.Evleri Mah. Atatürk Bulv No: 96, Zeki Plz Kat: 3 No: 6 K.Altı / Antalya

WHATSAPP

0 552 457 57 97

RANDEVU ALIN

90 552 457 57 97

Apse ve Çene Yüz Enfeksiyonu Tedavisi

  • Anasayfa
  • Apse ve Çene Yüz Enfeksiyonu Tedavisi
Apse ve Çene Yüz Enfeksiyonu Tedavisi

Apse ve Çene Yüz Enfeksiyonu Tedavisi

Apse ve Çene Yüz Enfeksiyonu Tedavisi

Diş apsesi diş etlerinde ve/veya köklerindeki irin birikmesi olup çoğu hasta için ciddi bir rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Apseye, cilt yüzeyinin altındaki bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Görünümü sivilceyi andıran diş apsesi periapikal ve periodontal olmak üzere ikiye ayrılır.

1- Periapikal apse (diş üzerinde apse): Bu apse bir diş kökünün ucunda meydana gelir ve genellikle tedavi edilmeyen diş boşluklarından, yaralı veya kırık bir dişten, bazen de önceki tedavi sürecinden kaynaklanır.

2- Periodontal apse (diş etlerinde apse): Bu apse, tedavi edilmemiş boşlukların, yaralanmaların veya önceki tedavi çalışmalarının sonucu değildir. Periodontal apseli bir diş, kaviteler veya hasarlar olmaksızın canlı ve sağlıklıdır. Diş eti ve diş arasında yiyecek sıkıştığında bu durum diş etinin altında ve kemikte bakteri birikmesine yol açabilir. Sonucunda da periodontal apse meydana gelir.

Diş apseleri diş eti veya diş enfeksiyonunun semptomudur. Diş apsesi belirtileri çoğu hasta için oldukça belirgin ve benzerdir. Bazı akut apselerin ağrısız olabileceğini, ancak diş etleri ve yanakların şişmesine yol açabileceğini de aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bununla birlikte Apse, kanal tedavisi yapılmış bir diş üzerinde meydana gelirse, sinir öldüğü için herhangi bir ağrı yaratmayabilir.

DİŞ APSESİ BELİRTİLERİ

• Aşırı, keskin veya zonklayıcı ağrı.
• Etkilenen bölgeye basınç veya ısı uygulandığında artan ağrı.
• Aşırı durumlarda, şişmiş lenf bezleri ve yüz şişmesi.
• Ağız kokusu.
• Ateş.
• Trismus (hasta ağzını açmakta zorluk çekiyorsa).
• Uykusuzluk.
• Genel rahatsızlık ve sıkıntılar.

Diş apsesi bir diş hekimi tarafından kolayca teşhis edilir. Apse tespit edildiği zaman yapılan ilk işlem diş hekiminizin apseyi boşaltması ve enfeksiyondan kurtulmasıdır. Diş tedavilerinden önce enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik reçete edilir. Ardından kanal tedavisi, implant veya köprü uygulaması gibi seçeneklerden uygun olanı üzerinden ilerlenir.

Bir diş apsesinin tedavi edilmeden bırakılması, diş sağlığının ötesine uzanan ciddi komplikasyonlara yol açabilir. İrin sızarak hayati organlara ulaşabilir. Tedavi edilmeyen bir oral apsesi kimi zaman beyin hasarına, kalp hasarına, sinüs problemlerine ve çene kemiği hasarına sebebiyet verebilir.